• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Kmaraş 19 °C

4+4+4 SİSTEMİNİN DEĞERLENDİRMESİ

4+4+4 SİSTEMİNİN DEĞERLENDİRMESİ
4+4+4 kademeli eğitim sisteminin halkın kendi çocuklarının geleceğine kendisinin karar vermesi olduğunu düşünüyoruz.

 28 Şubat sürecinde bir günde değiştirilen bir sistem vardı. Kesintisiz 8 yıllık eğitim sistemine geçilmişti.Bu sistem özellikle meslek eğitimini yok olma noktasına getirmiş, dini eğitime de büyük darbe vurmuştu.  28 Şubat sürecini yaşatan kirli aktörlerin bir gecede ortaya çıkardıkları bu sistemin yerine milli eğitim şurasında alınan kararlara uymayı, bunların yol haritası olmasını önemseyen bir sendika olmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.  "28 Şubat sürecinde kat sayı engellini getirenler, 8 yıllık eğitimi dayatanlar eğitimde kalite istedikleri için, eğitimin sorunlarını çözmek için değil, top yekün Anadolu insanından rahatsızlık duydukları için derin devletin maşası olarak bu sistemi dayatmışlardı.

            Kahramanmaraş Eğitim Bir Sen İl Başkanı  Adnan Alagöz 4+4+4 sistemi hakkında şunları söyledi: “2009 yılındaki 18. Milli Eğitim şurasında eğitim bir sen olarak bizim verdiğimiz bir önergemiz vardı ve o da kabul edilmişti. O önergemiz aslında 1+4+4+4 şeklindeydi fakat daha sonra bunun başındaki 1 kaldırıldı. O okul öncesi eğitimdi şu andaki sistem 4+4+4 diye kesintili sistemi getirdi. Biz bu eğitim sistemini destekleyen ve onunla ilgili görüşlerimizi her platformda açıklayan bir sendikayız. Bu eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak olan bu sistemin içerisinde şu anda bizim de uygun görmediğimiz bir takım uygulamalar var. Fakat sistemin  ruhunu tamamen desteklediğimiz ifade etmek istiyorum. Bu gün toplumdaki bir takım olumsuz olaylara baktığımız zaman okullarda verilen eğitimin, özellikle ahlaki ve değerler eğitimi noktasında yeterli olmadıgını gördük. 4+4+4 kesintili eğitim sistemi en azından değerler eğitimine biraz daha önem veren özellikle imam hatip ortaokullarının açılması, Kur’anı Kerim ve Siyer derslerinin seçmeli olarak proğrama konulması bu eksikliği biraz olsun  giderecek.Dolayısıyla toplumumuzun da kendi çocuklarının geleceğine kendilerinin karar verecegi imkanlara kavuşmuş olacaklardır. Bu yönüyle gerçekten biz bunu benimsiyoruz önemsiyoruz. Toplumun da bunu desteklediğini yakinen biliyoruz.

            Elbette yeni uygulamaya konulan sistemin, bundan önceki kesintisiz eğitim sisteminde olduğu gibi olumsuz yönleri de olacaktır.Şuanda sınıf öğretmeni olarak görev yapan arkadaşlarımızın bir bölümü norm kadru sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı.İlimizde de bu durumda olan arkadaşlarımız var. Biz zaman zaman yetkilerle bunları görüşüyoruz, bu konuda çalışmaların devam ettiğini, il içersinde hiçbir öğretmenimizin bu konuda mağdur olmayacağı ifade edilmektedir.

 Birden bire yapılması bize göre bir eksikliktir.Öncelikle derslik sıkıntısı olmayan ,normal eğitim yapan illerden başlanıp,sıkıntılı olan illerde belli bir süreç içerisinde sistem uygulanmaya konsaydı süreç daha rahat atlatılabilirdi.

            Olumsuz olarak baktığımız noktalardan biriside okul öncesi eğitimini  aksatacak olması. Hükümetin bundan önceki politikası okul öncesi eğitimi zorunlu tutmaktı. Bununla ilgili alt yapı çalışmaları yapılmıştı.Büyük yatırımlar yapıldı. Üniversitelerde okul öncesi öğretmenleri yetiştiren bölümler açıldı. Ama şu aşamada kayıt yaşının da üç ay öne çekilmesi ile okul öncesi eğitiminin aksayacağını düşünüyoruz. Bizim endişemiz buydu. Eğer bizim önerimizde olduğu gibi 1+4+4+4 sistemi uygulansaydı,hem küçük yaşta çocukların okula gönderilmesinin önüne geçilir,hemde tüm çocukların ana sınıfında okumaları sağlanmış olurdu.Bu gün üniversiteyi kazanan öğrencilere baktığımızda yüzde doksan ikisinin ana sınıfında okuduğunu görüyoruz.Bu da okul öncesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

            Diğer bir husus haftalık ders saatlerinin 5 ve 9.sınıflarda 36 saate çıkması.Tüm okulların ikili eğitim yaptığı Kahramanmaraş gibi illerde haftalık ders çizelgesini hazırlamak çok zorlaşmıştır.Bu okulların çok erken açılıp çok geç saatlere kadar devam etmesi demektir ki buda hem veliyi,hem öğrenciyi,hem okul idarecileri ve öğretmenleri zor durumda bırakabilir.

 Ama her şeye rağmen,bir çok eksiği de olsa bu sistemin toplumun ruhuna uygun olduğunu,eksikliklerin biran önce giderileceğini ,her kesimin çaba sarfetmesi halinde önceki sistemden daha faydalı olacağına inanıyor milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

                                                                                                    Adnan ALAGÖZ

                                                                                       Eğitim Bir Sen Kahramanmaraş

                                                                                                  1 Nolu Şube Başkanı


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kahramanmaraş kabuğunu kırdı, dünyaya açılıyor29 Ağustos 2016 Pazartesi 19:24
 • İç piyasa canlanacak29 Ağustos 2016 Pazartesi 19:19
 • Hükümet krizi iyi yönetti29 Ağustos 2016 Pazartesi 19:10
 • Hep birlikte büyüyoruz29 Ağustos 2016 Pazartesi 19:04
 • Fırat Görgel: Her ülke bunu başaramaz29 Ağustos 2016 Pazartesi 18:47
 • Kahramanmaraş’ta diriliş başladı!29 Ağustos 2016 Pazartesi 18:32
 • Ekonomide destan yazmalıyız29 Ağustos 2016 Pazartesi 18:13
 • Büyüyen ekonomiyle Aydınlık 201729 Ağustos 2016 Pazartesi 18:05
 • Kahramanmaraş’ı kimse tutamaz29 Ağustos 2016 Pazartesi 17:58
 • Duayen radyocu Mehmet Can'la röportaj yaptık30 Mayıs 2016 Pazartesi 18:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Maraştan Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0344 224 18 45 | Haber Scripti: CM Bilişim