• BIST 90.056
 • Altın 145,047
 • Dolar 3,6129
 • Euro 3,8964
 • Kmaraş 17 °C
 • Mecliste terör estiren CHP gitti yerine...
 • Mart ayına dikkat! Tarihi rekor kırılabilir
 • Cumhurbaşkanından Avrupa'ya net mesaj
 • Mecliste terör estiren CHP gitti yerine...
 • Mart ayına dikkat! Tarihi rekor kırılabilir
 • Cumhurbaşkanından Avrupa'ya net mesaj

BİLENLERLE BİLMEYENLER HİÇ BİR OLUR MU?

Hüseyin Yılmaz

Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla

* Fakat o (Ehl-i Kitab olan) kimselerden ilimde ileri gitmiş olanlar ve mü’minler, sana indirilen (Kur’an’)a da, senden önce indirilen (kitaplar)a da iman ederler. (Onlar) namazı dosdoğru kılanlar, zekâtı verenler, Allah’a ve âhiret gününe inananlardır. İşte onlara büyük bir mükâfat vereceğiz. (Nisa/162)

* Yoksa o (sadece sıkıntıda iken dua eden kimse) hiç âhiret(in dehşetin)den korkan ve Rabbinin rahmetini uman, gece saatlerinde secde edip ayakta durarak taat ve ibadet eden kimse (gibi) midir? De ki: Bilenlerle bilmeyenler hiç bir olur mu? Ancak (bunları), temiz akıl sahipleri düşünürler. (Zümer/9)

* Sana Kitab’ı (Kur’an’ı) indiren O’dur. Onun bir kısmı muhkem (açık ve kesin) âyetlerdir ki onlar Kitab’ın anası (temeli)dir, bir kısmı da müteşâbih âyetlerdir. İşte kalplerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve (kendi arzularına göre) yorum yapmak isteyerek, onun müteşâbih olanlarına uyarlar. Halbuki onun yorumunu ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar da: “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır.” derler. (Bunu) akl-ı selîm sahiplerinden başkası düşünemez. Al-i İmran/7

HİKMETLİ SÖZLER

O, (Allah) hikmeti dilediğine verir. Kime de hikmet nasip etmişse, muhakkak ona çok hayır verilmiştir. (Bu âyet ve öğütleri) olgun akıl sahiplerinden başkası düşünemez. Bakara/269

HZ. EMİR KÜLÂL (K.S.) BUYURMUŞLAR

“Tövbe ediniz. Tövbekar ve edepli olmak lazımdır. Tövbe ediniz ki; tövbe, bütün taatların başıdır. Tövbe, sadece dil ile olmaz. Tövbe, işlenen günahlara kalbden pişmanlık ve bir daha günahı işlememektir.” “Sevgi ve muhabbet; Allahü Teala’nın rızasını aramak ve kötü işleri terk etmek, ahde vefa göstermek, emanete ihanet etmemek, kendi kusurlarını görüp amelleri ile övünmemek, amellerini beğenmemek, daima Allahü Teala’yı zikretmekle meşgul olmaktır.” “Hiçbir işe Allahü Teala’nın ismini söylemeden (besmelesiz) başlamayınız ki, ahirette yaptığınız o işten dolayı utanmayınız.” “Emri bil maruf ve nehyi anil münker vazifesini yerine getiriniz. Dinin yasak ettiği şeylerden, dine uygun olmayan işlerden ve bid’atlerden sakınınız.”

HADİS-İ ŞERİFLERLE HAFTANIN DUASI

“Allahım! Beni güzel bir biçimde yarattın. Ahlakımı da güzelleştir. Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet...” ( Ahmed b. Hanbel)

O’NUN (sav) AHLAKI KUR’AN’DI

> Sehl İbni Sa'd radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem Ali radıyallahu anh'a şöyle dedi:

"Allah'a yemin ederim ki, Cenâb-ı Hakk'ın senin aracılığınla bir tek kişiyi hidayete kavuşturması, senin, en kıymetli dünya nimeti olan kırmızı develere sahip olmandan daha hayırlıdır." (Buhârî, Müslim)

> Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır." (Buhârî, Müslim, Ebû Dâvûd, Tirmizî ve İbni Mâce)

> Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece Allah'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim öğreten âlim ve öğrenmek isteyen öğrenci bundan müstesnadır." (Tirmizî ve İbni Mâce)

Bu köşenin içeriği KUR’AN’IN ANLAMIYLA BULUŞMAK PLATFORMU tarafından hazırlanmıştır. Ayet mealleri Hasan Tahsin Feyizli'nin Hazırladığı Feyzü'l Furkan Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali’nden alınmıştır. Ayet meallerinin tamamına www.kuranimiz.net, ses dosyalarına www.akradyo.net adreslerinden ulaşabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için: bilgi@kuranimiz.net

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Maraştan Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344 224 18 45 | Faks : 0344 224 18 45 | Haber Scripti: CM Bilişim